Każdy wyjazd na urlop wymaga odrobiny planowania i odpowiedniej organizacji. Poza rezerwacjami, wyliczaniem  wydatków i pakowaniem walizek warto jednak pomyśleć jeszcze o ważnym dodatku jakim jest ubezpieczenie turystyczne. W przypadku nieplanowanych wydarzeń pomoże Ci ono szybko rozwiązać wszystkie problemy i zabezpieczy Cię na wypadek powstania wysokich kosztów.

Większość osób podczas planowania wymarzonych rodzinnych wakacji, czy egzotycznych podróży nie dopuszcza do siebie myśli o ewentualnych nieprzyjemnych sytuacjach. Warto jednak pamiętać o tym, że nie zawsze na wszystko możemy mieć wpływ. Co zrobić, gdy na lotnisku zaginie Twój bagaż podróżny, podczas wypoczynku dopadnie Cię choroba lub weźmiesz udział w wypadku? Te wydarzenia mogą wiązać się z nieplanowanymi i bardzo wysokimi kosztami.

Po co ubezpieczenie turystyczne?

Ubezpieczenie turystyczne w zależności od wybranego zakresu chroni nas w razie pojawienia się nieplanowanych wydatków podczas podróży. Pozwoli pokryć koszty leczenia za granicą, powrotu do kraju po wypadku, rehabilitacji, opóźnionego samolotu, skradzionego bagażu, czy skróconego urlopu. Pozwoli też na uregulowanie kosztów leczenia obrażeń powstałych w wyniku nieszczęśliwego wypadku nieplanowanej operacji. Jako nieszczęśliwe wypadki możemy zaliczyć np. złamanie, zwichnięcie, skręcenie, czy uszkodzenia skóry wymagające interwencji chirurga. Podczas urlopu mogą przytrafić się też mniej lub bardziej poważne operacje, takie jak wycięcie wyrostka robaczkowego, czy pomoc w razie chorób serca.

Jeśli podczas urlopu planujemy jeździć na nartach, nurkować lub pływać na desce warto dodatkowo rozważyć opcję obejmującą ochronę przy rekreacyjnym uprawianiu sportów. Zabierając ze sobą drogi sprzęt elektroniczny w postaci laptopa, telefonu, kamery, czy aparatu również warto zwiększyć sumę ubezpieczenia pozwalającą pokryć wszystkie straty w przypadku utracenia bagażu. Decydując się na zakup ubezpieczenia turystycznego należy pamiętać o jeszcze jednej rzeczy. W polach z informacjami na temat chorób przewlekłych musimy zaznaczyć prawdę. Jeśli cierpisz na chorobę przewlekłą, a podczas wypełniania formularza nie podasz prawdziwych informacji, ubezpieczyciel może nie pokryć kosztów leczenia w pełnej kwocie.

Ubezpieczenia turystyczne

Jak wybrać ubezpieczenie turystyczne?

Wybierając polisę turystyczną koniecznie sprawdź jaką sumę gwarantowaną zapewnia. Koszty leczenia, hospitalizacji, leków lub transportu powrotnego do kraju są niestety bardzo wysokie. I choć na terenie Europy w ramach Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego należy nam się częściowo bezpłatna pomoc medyczna, to niestety nie gwarantuje pełnego zabezpieczenia. Minimalną bezpieczną sumą gwarantowaną jest 20 000 euro, jeśli jednak wybieramy się poza Europę powinniśmy pomyśleć o ubezpieczeniu na co najmniej 60 000 euro. Planując podróż do krajów, które mają najwyższe koszty leczenia, takich jak: Stany Zjednoczone, Kanada i Australia – warto rozważyć opcję bez sumy gwarantowanej, która pozwala opłacać wszystkie koszty leczenia bez żadnego limitu.

Ubezpieczenie turystyczne, a NNW

W ramach polisy, oprócz pokrywania kosztów leczenia, powinno znaleźć się też: ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków oraz OC. Dzięki temu w razie wypadku, w którym poniesiemy trwały uszczerbek na zdrowiu, otrzymamy odszkodowanie finansowe. Będzie ono wypłacane jako procent z sumy gwarantowanej. Ubezpieczenie OC w życiu prywatnym pozwoli natomiast ochronić się przed kosztami wynikającymi z nieumyślnego spowodowania wypadku, który mógłby nieść za sobą szkody na życiu lub zdrowiu osoby trzeciej lub zniszczeniu jej mienia. Jeśli poszkodowany zdecydowałby się wystąpić o odszkodowanie, koszty pokryje ubezpieczyciel.

Ubezpieczenie turystyczne dla osób aktywnych fizycznie

Jeśli podczas urlopu planujemy uprawianie jakiejkolwiek aktywności fizycznej, warto przekonać się, czy towarzystwo ubezpieczeniowe nie będzie wymagało wykupienia dodatkowej ochrony. Wiele dyscyplin sportowych otrzymuje status podwyższonego ryzyka lub sportów ekstremalnych. Informację na temat zakresu polisy znajdziemy w ogólnych warunkach ubezpieczenia. Jeśli polisa nie będzie posiadać rozszerzenia o urazy spowodowane w trakcie uprawiania aktywności fizycznej, spotkamy się z odmową pokrycia kosztów leczenia. Dodatkowo jeśli uprawiamy sporty takie jak: wycieczki górskie, jazdy na nartach, rejsy na morzach, czy wyprawy do dżungli, musimy zadbać o dodatkowe ubezpieczenie zapewniające pokrycie kosztów ratownictwa.

Ubezpieczenie turystyczne, a spożywanie alkoholu

Podstawowa polisa zazwyczaj nie obejmuje swoją ochroną zdarzeń, które miały miejsce po spożyciu alkoholu. Dlatego jeśli w trakcie wyjazdu planujemy skorzystać z całego dobrodziejstwa all inclusive, warto rozszerzyć zakres ubezpieczenia o tak zwaną klauzulę alkoholową. Dzięki temu osoba ubezpieczona nie będzie musiała martwić się o wypicie kilku drinków przy basenie lub ciepłego grzańca podczas jazdy na nartach. W takim wypadku nawet po spożyciu alkoholu, ubezpieczyciel pokryje koszty opieki zdrowotnej lub wypłaci odszkodowanie do wysokości sumy gwarancyjnej określonej w polisie.

Czy ubezpieczenie turystyczne można wykupić podczas wyjazdu?

Polisę turystyczną powinniśmy wykupić jeszcze przed rozpoczęciem urlopu. Jeśli jednak okazało by się, że przed wyjazdem zupełnie o niej zapomnieliśmy, oczywiście istnieje możliwość zakupu ubezpieczenia już w trakcie pobytu za granicą. Należy jednak pamiętać o tym, że ochrona będzie obowiązywała dopiero po złożeniu wniosku oraz opłaceniu składki za polisę. Może okazać się, że będzie to trwać nawet do kilku dni. Jeśli jednak aktywacja ubezpieczenia nastąpi już po zdarzeniu lub w trakcie choroby, nie będziesz mógł liczyć na wypłatę świadczenia.